Müebbet hapis cezası kanun bağlamında ömür boyu hapis cezası ile hükmolunmuş kişilere verilen bir cezadır. Müebbet hapis cezası alan mahkumun durumu işlediği suçun derecesine, hakimin müebbet hapis cezasının derecesini nasıl belirlediğine göre müebbet hapis cezası değişebilir.

Müebbet hapis cezasının infazına ilişkin süreç müebbet hapis cezasının ağırlaştırılmış olup olmamasına göre belirlenmektedir. Bir hükümlünün cezasının durumuna göre koşullu salıverilme için gerekli süre değişkenlik göstermektedir.

Müebbet Hapis Cezası Kaç Yıl Sürer?

Müebbet hapis cezası Türk Ceza Kanunu 48.maddesi kapsamında yer alan kanuna göre hükümlünün hayatı boyunca devam eder. Müebbet kelimesinin anlamı da “ömür boyu” demektir. Mahkumun müebbet hapis cezası alması halinde ömür boyunca hapis ile cezalandırılır.

Müebbet hapis cezası infaz edilirse bu durumda infaz süresi ömür boyudur. Ancak koşulu salıverilme hükümleri uygulanmasına yönelik hakim tarafından karar verilirse infaz süresi 24 yıl olarak belirlenmiştir.

Müebbet Hapis Cezası İçin Koşullu Salıverilme Mümkün Müdür?

Müebbet hapis cezası için koşullu salıverilme mümkün olabilir. Hükümlü ağırlaştırılmış müebbet ile cezalandırılmışsa bu durumda koşullu salıverilmenin mümkün olması için 30 yıl cezasını çekmesi gerekir.

Müebbet hapis cezasına çarptırılmış olan mahkumun koşullu salıverilmeden faydalanabilmesi için 24 yıl boyunca cezasını çekmiş olması gerekir. Hapis cezası alan mahkum müebbet ya da ağırlaştırılmış müebbet yerine belirli bir süre ile ceza almışsa da ceza süresinin yarısını doldurduğunda koşullu salıverilme mümkün olabilir.

Ağırlaştırılmış Müebbet Kaç Yıldır?

Ağırlaştırılmış müebbet hükümlünün hayatı boyunca süren bir cezadır. Müebbet cezasının ağırlaştırılmış olarak verilmesi halinde sıkı güvenlik rejimi ile müebbet cezası uygulanır. Hükümlünün ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılması beraberinde müebbet cezasından daha farklı şartlarda cezalandırılır.

Müebbet cezası ile ağırlaştırılmış müebbet cezası arasındaki başka bir fark da koşullu salınma şartlarının süresidir. Ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılan bir hükümlünün koşullu salınma imkanlarından faydalanabilmesi için 30 yıl boyunca cezasını çekmiş olması gerekir.

Birden Fazla Kez Ağırlaştırılmış Müebbet Kaç Yıldır?

Birden fazla kez ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılmış olan bir hükümlünün koşullu salıverilmeden faydalanabilmesi için 36 yıl boyunca cezasını çekmiş olması gerekir. Ardından koşullu salıverilmeden faydalanması mümkün hale gelir.

Hükümlü 3 kez ya da daha fazla kez ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılması halinde dahi 36 yıl boyunca cezasını çekmiş olması yeterli görülmektedir. Bu durum hakimin hükümlünün cezasını verirken ek bir ceza vermemesi halinde geçerlidir.